» » عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن سانتریفیوژ

عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن سانتریفیوژ

مهندس سوری
11 شهریور 1398 | 08:03
افزودن به علاقمندی ها
شما وارد سایت نشده اید

قیمت فن سانتریفیوژ بسته به عوامل متعددی دچار تغییرات بسیاری می‌شود. از کیفیت در ساخت تا نوع طراحی، قدرت موتور و موارد مصرفی در انواع هواساز ها عمده عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن سانتریفیوژ هستند .


عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن سانتریفیوژ

از مهمترین اجزای تشکیل دهنده ی هواساز ها در مصارف عادی تا صنعتی، فن سانتریفیوژ می باشد. در واقع آن چیزی که می تواند اهداف کلی یک سیستم هواساز را مرتفع سازد، سیستم موتوری نصب شده در آن است. این سیستم براساس قانون گریز از مرکز موجب ایجاد فشار باد در خروجی هواساز می شود. سیستمی ایمنی که با نام تجاری فن سانتریفیوژ شناخته شده است. اهمیت فن سانتریفیوژ باعث شده از طراحی تا خریداری انواع سیستم های هواساز، مسئله ی قیمت فن سانتریفیوژ از اهمیت بالایی برخوردار باشد. قیمت فن سانتریفیوژ بسته به عوامل متعددی دچار تغییرات بسیاری می‌شود. از کیفیت در ساخت تا نوع طراحی، قدرت موتور و موارد مصرفی در انواع هواساز ها عمده عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن سانتریفیوژ هستند.

قیمت فن سانتریفیوژ 

قیمت فن سانتریفیوژ


فن سانتریفیوژ چیست؟

قبل از آنکه در باب عوامل تاثیرگذار بر کیفیت، کارایی و قیمت فن سانتریفیوژ بحثی را آغاز کرده باشیم، بهتر است اندکی در باب این نوع فن صحبتی بشود تا به نوعی هر چند مختصر، اندک اطلاعی از ساختارکلی این فن ارائه شده باشد.

فن سانتریفیوژ یا به معادل فارسی فن گریز از مرکز، نوعی از فن می باشد که در آن سیال گازی توسط ایجاد نیروی گریز از مرکز جابه جا می‌شود. در این فن هوا در جهت عمود بر محور گردش پروانه ی موجود در فن سانتریفیوژ، تخلیه می شود. این عملیات همراه با دور بالای موتور موجود در فن باعث ایجاد فشار بالا در خروجی می شود که کاملا مطلوب برای سیستم های کانال کشی ای که نیازمند به تامین فشار بالای هوا هستند می باشد.

کارایی بالا، عدم وجود مکانیزم پیچیده در کنار ساختار تماماً فلزی فن سانتریفیوژ باعث می شود که از این نوع فن به راحتی بتوان در انواع محیط ها با هواهای کثیف، دارای ناخالصی، گردوغبار دار و حتی مجاورت با دماهای بسیار بالا مورد استفاده قرار گیرد. در نهایت مهمترین ویژگی فن سانتریفیوژ غلبه ی آن بر فشار استاتیک بالا در سیستم‌های کانال کشی طولانی می باشد که با تامین فشار بالای باد این مهم رامحقق می نماید. 


عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن سانتریفیوژ

  • موتور و نوع آن:موتور در قیمت فن سانتریفیوژ تاثیر قابل توجهی دارد. قدرت موتور در کنار نوع تغذیه که می تواند تکفاز و یا سه فاز باشد در رنج قیمتی بسیار بزرگی قرار خواهد گرفت. البته انتخاب نوع موتور براساس نیاز فضا و یا امکانات برق محل انتخاب خواهد شد. به همان اندازه که موتور ضعیفتر از نیاز فضا قادر به تخلیه ی مطلوب نخواهد بود، موتور قویتر از نیاز فضا علاوه بر افزایش قیمت فن سانتریفیوژ باعث ایجاد شرایط نامطلوب نیز خواهد بود. 
  • تاثیر حلزونی بر قیمت فن سانتریفیوژ: بسته به نوع فن سانتریفیوژ حلزونی موجود در قلب آن از ابعاد و جنس بدنه ی متنوعی برخوردار خواهد شد. از آنجا که ساخت پروانه ی حلزونی به نسبت سخت و زمانبر است، ابعاد بزرگتر، علاوه بر شرایط ساخت سخت تر نیازمند به متریال بسیار بیشتری خواهد بود. از این رو تغییر در سایز حلزونی فن سانتریفیوژ می تواند بر قیمت فن سانتریفیوژ تاثیر قابل توجهی داشته باشد.
  • دقت در ساخت: در ساخت فن سانتریفیوژ هرچه از دقت بالاتری بهره برداری شود می توان انتظار راندمان بالاتری را نیز داشت. دقت بالاتر در ساخت فن سانتریفیوژ موجب تولید صدای کمتر در کنار هوای پاک تر به همراه تولید فشار باد یکنواخت تری می شود. از این رو دقت در ساخت تاثیر عمیقی بر قیمت فن سانتریفیوژ خواهد گذاشت. 

انواع فن های سانتریفیوژ

در تولید انواع فن سانتریفیوژ آن چیزی که موجب ایجاد تفاوت خواهد شد و در ادامه به طبقه بندی در تولید انواع فن سانتریفیوژ خواهد انجامید، تفاوت در طراحی تا ساخت پروانه یا همان حلزونی خواهد بود. از این رو می توان ساخت پروانه ی فن سانتریفیوژ را در سه دسته تقسیم بندی نمود: 

  • فن سانتریفیوژ با پروانه ی خم به جلو که دارای تعداد پره های بیشتری است. 
  • فن سانتریفیوژ با پروانه یخم به عقبکه تولید صدای کمتر را خواهد داشت اما راندمان مطلوبی را تولید نمیکند. 
  • فن سانتریفیوژ شعاعی که به نسبت دو نوع دیگر از بازده ی کمتری برخوردار است. ولی برای استفاده در هواهای کثیف بسیار مناسب است. 
دسته بندی :  مقالات
به کانال رسمی ایران هواساز در تلگرام بپیوندید.
کانال تلگرام ایران هواساز